Pasta z orzechów ziemnych, czyli przysmak Jankesów

Orzechy ziemne, inaczej arachidy, orzechy arachidowe lub fistaszki (ang. peanut) to coś, co codziennie widzimy na półce w sklepie, ale niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z ich pochodzenia czy wartości odżywczych.

Skąd pochodzą orzechy ziemne i gdzie są uprawiane?

Masło arachidowe i zdrowe odżywianie

Fistaszkiorzechami ziemnymi i rośliną z gatunku bobowatych. Można więc powiedzieć, że to dalsi krewni naszej swojskiej fasoli czy groszku. Dodajmy, że krewni z Ameryki Południowej, bo właśnie na tym kontynencie rdzenni mieszkańcy zaczęli uprawiać arachidy już na przełomie 2. i 3. tysiącletnia p.n.e. Obecnie ich uprawą zajmują się przede wszystkim Chiny, Indie, USA i Nigeria.

Najbardziej popularną częścią tej rośliny są oczywiście jej owoce, czyli orzechy ziemne. Spożywa się je najczęściej w wersji prażonej lub pieczonej jako przekąskę. Z orzechów ziemnych produkuje się także klasyczne masło orzechowe. Pasta z orzechów ziemnych jest także coraz bardziej popularna w Polsce, gdzie stanowi ważny składnik diety sportowców i wegetarian (wysoka zawartość białka) oraz diety ketogenicznej (wysoka zawartość dobrego tłuszczu).

Ciekawostki na temat smarowidła z fistaszków

Wiewiórka classic

Czy wiedzieliście, że w Stanach Zjednoczonych aż 60% upraw arachidów idzie na produkcję masła orzechowego? To właśnie tam spożywa się go najwięcej z wszystkich krajów świata. Rocznie Amerykanie jedzą pastę z orzechów w ilości, która pozwoliłaby pokryć dno Wielkiego Kanionu. Co równie ciekawe, pasta z orzechów ziemnych oryginalnie powstała dla osób bezzębnych. Pozwoliła im spożywać ulubione orzechy arachidowe bez konieczności gryzienia.

A teraz kolejna ciekawostka. Lubicie czytać etykiety na produktach spożywczych? Jeśli tak, to z pewnością zauważyliście, że większość zawiera informację „produkt może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych”. Dlaczego tak jest? Ponieważ fistaszki są jednym z najsilniejszych alergenów na świecie, mimo iż uczulenie dotyka tylko 1-2% populacji. Po spożyciu przez osobę uczuloną mogą wywołać jednak silny wstrząs anafilaktyczny.

Ile kcal ma pasa z orzechów ziemnych?

Orzechy arachidowe są potrawą kaloryczną z racji dużej zawartości tłuszczu. W 100g zmielonych orzechów znajduje się ok. 580 kcal. Dlaczego mimo tego pasta z orzechów ziemnych jest zdrowa i zalecana w odchudzaniu? Z kilku powodów. Po pierwsze kalorie zawarte w orzechach ziemnych są zdrowymi kaloriami. Pochodzą bowiem z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, która mają działanie prozdrowotne. Pasta arachidowa redukuje więc ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego (np. nadciśnienia) i chorób serca.

Po drugie orzechy ziemne są bogate w białko i błonnik, które podkręcają przemianę materii. A do tego mają niski indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik, którego wartość wpływa na to, jak szybko energia z pożywienia uwalniania jest do organizmu. Niski indeks glikemiczny sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni i mniej chętnie podjadamy. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku odchudzania czy innych diet, ale też dla osób cierpiących na cukrzycę lub tych, które na poziom cukru muszą po prostu uważać.

Warto dodać, że orzechy ziemne zawierają ogromne ilości aminokwasów i przeciwutleniaczy (witamina E). To substancje mające bardzo dobry wpływa na nasze zdrowie i urodę, ponieważ spowalniają procesy starzenia. W sklepie możecie dostać wiele rodzajów smarowideł z orzechów, np. masło solone z arachidów czy masło crunchy z kawałkami orzechów. Najzdrowsze jest to przygotowane w 100% z orzechów, bez żadnych dodatków, ewentualnie z małą ilości soli.