Masło orzechowe i dieta wegetariańska
Pasta z orzechów to znakomity składnik diety wegetariańskiej. Najlepsze i najzdrowsze jest masełko przyrządzone w 100% z orzechów, bez dodatku żadnych cukrów czy utwardzanych tłuszczy. Ponieważ robi się je tylko z orzechów, będzie także odpowiednie w diecie wegańskiej, z której wyklucza się wszelkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
Jak smakuje masło orzechowe
Kaloryczne, ale pyszne – to najczęstsza opinia na temat masła z orzechów. Warto jednak wiedzieć, że są to te tzw. dobre kalorie. Energia kcal pozyskana ze zdrowego masła orzechowego (spożywanego w rozsądnych ilościach) ma dużo lepszy wpływ na nasze zdrowie, niż tak zwane puste kalorie z fast foodów czy słodkich bułek. Przy tym jest pyszne i może je zawierać dieta wegetariańska czy wegańska. De facto każdy wegetarianin przyzna, że jest to jeden z ulubionych przysmaków, który chętnie dodają do naleśników wegetariańskich czy po prostu smarując chleb.
Najlepszy skład masła orzechowego jest prosty do bólu – 100% orzechów i tyle. Ewentualnie jeśli chcecie, by było lekko słone, wybierzcie masło z solą himalajską. Dodatkowo łącząc np. pastę z orzechów arachidowych z masłem z orzechów laskowych i dodając do tego nieco miodu oraz szczyptę kakao otrzymacie przepyszną domową nutellę dla wegetarian. Pozbawioną wszystkich tych zbędnych utwardzaczy, sztucznych barwników i konserwantów.
Dieta ketogeniczna wegetariańska
Naturalne pasty z orzechów (arachidowych, laskowych, pistacjowych, orzechów nerkowca itd.) mają bardzo uniwersalne zastosowanie w różnych typach diety wegetariańskiej. Na przykład popularna wegetariańska dieta ketogeniczna zakłada spożywanie dużej ilości tłuszczu przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. Tłuszczu z orzechów jest jednym z najzdrowszych tłuszczy roślinnych. Ketogeniczna dieta wegetariańska? Zdecydowanie warto włączyć do jadłospisu pastę z orzechów. Więcej na ten temat pisaliśmy już zresztą w tekście Masło orzechowe w diecie ketogenicznej.
Dieta wegetariańska dla sportowców
Intensywne ćwiczenia wcale nie muszą łączyć się ze spożywaniem dużej ilości mięsa i nabiału. Co w przypadku sportowców-wegetarian? Jaki zdrowy zamiennik mięsa mogą stosować, aby dostarczyć swojemu ciału odpowiednie ilości białka? Odpowiedzią są orzechy oraz przyrządzane z nich pasty.
Regularne spożywanie naturalnej pasty z orzechów (bez cukrów) powinna zawierać także dieta dla sportowców. To wszystko dlatego, że orzechy zawierają sporo białka, które jest składnikiem naszych mięśni. Każda osoba uprawiająca regularnie sport, nawet czysto rekreacyjnie, powinna zadbać o dostarczanie organizmowi pożywnych potraw zawierających mniejsze ilości węglowodanów, za to większą podaż białka i dobrego tłuszczu. Wszystkie te warunki spełnia naturalna pasta z orzechów. To znakomity zamiennik mięsa czy nabiału dla sportowców stosujących dietę wegetariańską. Czytajcie więcej w naszym wpisie – Dieta sportowca. Jak można wykorzystać masło orzechowe?.
Masło orzechowe wege – dlaczego warto włączyć je do diety wegetariańskiej?
Masło orzechowe wege cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wegetarian. Dlaczego? Ma bowiem bardzo korzystny wpływ na zdrowie, dostarcza niezbędnych składników odżywczych i wiele więcej. Oto kilka zalet jedzenia masła orzechowego na diecie wegetariańskiej:
- Źródło białka – masło orzechowe wege jest bogate w białko roślinne, co czyni je idealnym źródłem białka dla wegetarian.
- Zawiera zdrowe tłuszcze – wege masło orzechowe zawiera bardzo dobre dla zdrowia tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Mają one świetny wpływ na serce oraz układ krążenia.
- Bogate w witaminy i minerały – masło orzechowe vege to doskonałe źródło witaminy E i B1, B3, B5 i B6, a także miedzi, żelaza, cynku potasu, magnezu oraz wielu innych witamin i minerałów. Składniki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.
- Wspiera zdrowe odżywianie – masło orzechowe wege zawiera błonnik, który pomaga regulować trawienie i utrzymać uczucie sytości na dłużej.
- Wiele możliwości zastosowania – wege masło orzechowe może być używane jako składnik wielu potraw i przekąsek, w tym jako dodatek do smoothie, kanapek, sałatek i deserów.