Czy można mieć alergię na masło orzechowe?

Alergia na masło orzechowe
Czy można mieć alergię na masło orzechowe?

Alergia na masło orzechowe to problem, który dotyczy około 1% populacji krajów zachodnich. Nie jest więc bardzo częsta, ale jej objawy mogą wystąpić już po spożyciu niewielkiej ilości pasty z orzechów. Osoby, które borykają się z alergią na orzechy powinny więc unikać wszystkich produktów, które zawierają je w swoim składzie. Dowiedz się, w jaki sposób najczęściej objawia się alergia na masło orzechowe.

Alergia na masło orzechowe – co to?

Masło orzechowe, jak również orzechy są jednymi z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Już śladowa ilość pasty z orzechów w owsiance, cieście czy koktajlu może przyczynić się do powstania gwałtownej reakcji alergicznej. Stąd też na opakowaniach produktów spożywczych producenci mają obowiązek umieszczania informacji o tym, czy zawierają one nawet śladowe ilości orzechów. Choć na szczęście nie wszyscy alergicy reagują na masło orzechowe gwałtownie, nie można zapominać, że spożycie takiego produktu może u niektórych osób skończyć się nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Jak objawia się uczulenie na masło orzechowe?

Alergia na masło orzechowe może objawiać się w różny sposób. Warto pamiętać, że reakcja alergiczna może pojawić się zarówno po spożyciu klasycznych smarowideł z orzechów arachidowych, jak i innych odmian, np. masła migdałowego czy pistacjowego. Szczególnie dotkliwym symptomem alergii jest wstrząs anafilaktyczny, stąd też osoby, które są świadome swojej wrażliwości na masło orzechowe, mają zawsze przy sobie dawkę adrenaliny, którą należy podać na wypadek jego wystąpienia.

Inne objawy alergii na masło orzechowe to:

 • biegunka,
 • krótkotrwałe wystąpienie nieżytu nosa lub zaostrzenie istniejącego,
 • łzawienie,
 • napady astmy,
 • nudności,
 • obrzęk górnych dróg oddechowych,
 • pokrzywka kontaktowa,
 • szczypanie oczu,
 • świąd,
 • wymioty,
 • wysiewy pokrzywki,
 • zapalenie spojówek,
 • zespół alergii jamy ustnej.

Warto mieć również świadomość, jak szybko mogą pojawić się pierwsze objawy alergii na masło orzechowe. Otóż występują one od kilku minut do nawet kilku godzin po spożyciu pasty z orzechów. Niekiedy początkowym symptomem może być też uczucie palenia w ustach, po którym występują kolejne objawy.

Czy można leczyć alergię na masło orzechowe?

Nie ma skutecznej terapii, która pomogłaby wyleczyć alergię na masło orzechowe. Najlepszym sposobem jest więc unikanie orzechów nerkowca czy arachidów, masła orzechowego i wszystkiego, co zawiera je w swoim składzie. To jedyna pewna recepta na to, by uchronić się przed nieprzyjemnymi symptomami tej alergii. Niekiedy jednak jest to po prostu niemożliwe i zdarza się, że alergik nieświadomie zje chociażby ciasto z orzechami pekan czy deser z masłem z orzechów makadamia. Stąd też osoby, które borykają się z alergią na masło orzechowe, powinny mieć zawsze ze sobą odpowiednie leki. W przypadku łagodnych reakcji alergicznych wystarczą leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają wydzielanie histaminy i łagodzą objawy alergii. Z kolei w przypadku silnych reakcji alergicznych, takich jak wstrząs anafilaktyczny, konieczne jest podanie adrenaliny. Osoby, które są świadome swojej alergii na masło orzechowe, mają zwykle przy sobie ampułko-strzykawki z adrenaliną, które umożliwiają szybkie podanie jednorazowej dawki.

3.5/5 - (4 votes)