1 porcja / 584 kcal

Kanapka z masłem orzechowym

Składniki

2 kromki chleba pszennego tostowego
2 łyżki gładkiego masła orzechowego z fistaszków
1 banan pokrojony w cienkie plasterki
4 plastry wędzonego bekonu
2 łyżki masła
1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)

Przepis

Bekon podsmażamy na suchej patelni na chrupko z obu stron. W tym czasie obie kromki chleba tostowego posmaruj masłem arachidowym. Banana pokrój w cienkie plasterki. Na kromkach rozłóż plasterki banana i plastry chrupiącego boczku. Możesz środek kanapki oblać łyżeczką miodu, jednak nie jest to warunek konieczny.

Rozpuść na patelni masło (uważaj by go nie przypalić!) i smaż złożoną kanapkę na patelni grillowej na złoty kolor z obu stron. Voilà! Ulubiona kanapka Króla Rock’n’rolla gotowa!

Kanapka Elvisa – ulubiona przekąska Króla

Kanapka Elvisa (czyli ang. Elvis sandwich) z pewnością potrafi zaskoczyć połączeniem smaków. Bekon i banan? A do tego masło orzechowe? Brzmi bardzo nietypowo, prawda? A jednak kanapka z masłem orzechowym i bekonem podbiła serce Króla Rock’n’rolla i stała się jego ulubioną przekąską. Przepisy na tę kanapkę znajdziemy w wielu książkach biograficznych o Elvisie Presleyu. Sama kanapka ma też wiele wariacji. W proponowanym przez nas przepisie możemy użyć miodu (choć wcale nie musimy), często podaje się też przepis na Elvis sandwich z tradycyjną galaretką winogronową zamiast bananów, a także kanapkę z zdrowym masłem orzechowym i bananem, ale bez bekonu.

Elvis Sandwich wywodzi się z innej znanej kanapki, zwanej Fool’s Gold Loaf (w tłum. Złoty Bochenek Błazna). Zgodnie z nazwą na każdą kanapkę przypadał jeden wydrążony i podpiekany bochenek białego chleba wypełniony zawartością jednego słoika (!) masła orzechowego, słoika galaretki winogronowej i pół kilograma podsmażonego, chrupiącego bekonu.

Dawid Adler, autor książki o Elvisie Presleyu podaje, że 1 lutego 1976 roku Króla Rock’n’rolla dopadła ochotę na Złoty Bochenek Głupca, a ponieważ w Graceland, w mieście w którym na co dzień mieszkał, kanapki tej nie podawano, wybrał się w dwugodzinną podróż samolotem do Denver. Tam przez dwie godziny wraz z przyjaciółmi zajadał się bochenkami z masłem orzechowym. Duże przedsięwzięcie, nieprawdaż?

Co ciekawe, jeden taki bochenek może mieć nawet 8 tysięcy kalorii! Takiej ilości kalorii nikomu nie rekomendujemy. Ale niewielka grillowana kanapka Elvisa z gładkim masłem orzechowym może być świetną przekąską na drugie śniadanie czy kolację. To też propozycja na imprezę ze znajomymi lub przyjęcie tematyczne z amerykańskimi daniami – z pewnością zaskoczymy wszystkich miłośników Stanów Zjednoczonych!