Smoothie z masłem orzechowym i bananem

Banan, łyżka masła orzechowego i szklanka mleka – trzy składniki i minuta w blenderze wystarczą na gęste, kremowe smoothie na szybkie śniadanie.

Przepis

Lista składników 1 porcja / 120 kcal

1 duży banan
1 pełna szklanka mocno schłodzonego mleka 1,5–2%
ewentualnie kilka kostek lodu

Użyj tego masła w tym przepisie

Masło orzechowe bezglutenowe smooth gładkie 290 g
19
.90
PLN
Cena za 1kg: 68,62 PLN

19,90 PLN

- +
Do koszyka

Przygotowanie

Banana obierz i podziel na mniejsze kawałki lub wrzuć w całości do blendera. Dodaj masło orzechowe i wlej mleko. Następnie wsyp kilka kostek lodu lub wcześniej pokruszony lód. Włącz blender i zmiksuj wszystko na gładką masę. Wypij od razu.

Być może wydaje się to oczywiste, ale pamiętajmy, że aby móc przygotować pyszne smoothie bananowe z masłem orzechowym będziemy potrzebować blendera. Oryginalne smoothie zawsze bowiem miksowane jest z kostkami lodu lub połączone z wcześniej rozkruszonym lodem. Przygotowanie i sam przepis są jednak bardzo proste, a składniki owocowe i orzechowe można sobie dowolnie wymieniać i eksperymentować ze smakiem. Sama pasta orzechowa pasuje nie tylko do bananów, ale też np. do malin czy czekolady. W wersji warzywnej świetnie smakuje ze szpinakiem czy jarmużem.

Trik na gęstsze, bardziej lodowe smoothie

Żeby smoothie wyszło gęstsze i bardziej lodowe, użyj zamrożonych plastrów banana zamiast świeżego i pomiń kostki lodu. Wystarczy pokroić dojrzały banan w plastry i włożyć do zamrażarki na kilka godzin przed miksowaniem – konsystencja będzie przypominać bardziej lody niż zwykły napój.

Możesz zmienić masło z przepisu na inny smak.

Masło Migdałowe Z Prażonych Migdałów 290 g
35
.00
PLN
Cena za 1kg: 120,69 PLN

35,00 PLN

- +
Do koszyka

Masło z Orzechów Laskowych 290 g
35
.00
PLN
Cena za 1kg: 120,69 PLN

35,00 PLN

- +
Do koszyka

Warto wiedzieć

Masło gładkie i masło z kawałkami w blenderze

Masło gładkie łączy się z mlekiem w kilkanaście sekund i nie zostawia w napoju nic wyczuwalnego. Wersja z kawałkami orzechów zostawia drobiny, które czuć na języku.

Jedni lubią ten kontrast, inni miksują dłużej, żeby go rozbić. Przy mleku roślinnym różnica jest mniejsza, bo takie mleko ma rzadszą konsystencję i szybciej porywa masło.

Dlaczego banan zagęszcza smoothie

Banan zagęszcza smoothie mechanicznie, nie magicznie. Jego miąższ to drobne komórki wypełnione skrobią i pektynami.

Blender rozbija je na zawiesinę, która wiąże wodę z mleka i napój przestaje być lejący. Dlatego jeden banan zamienia szklankę mleka w coś, co trzyma się łyżki.

Smoothie wzięło nazwę od gładkiej konsystencji

Słowo „smoothie” pochodzi od angielskiego smooth, czyli gładki – i odnosi się do jedwabistej, jednolitej konsystencji napoju. Termin upowszechnił się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i 80.

XX wieku, gdy w tamtejszych barach sokowych na masową skalę zaczęto miksować owoce z sokami i lodem. Do Europy, w tym Polski, moda na smoothie dotarła dopiero w kolejnych dekadach.

FAQ

Tak, możesz zastąpić mleko krowie dowolnym mlekiem roślinnym (np. owsianym czy migdałowym) w tej samej ilości – smoothie wyjdzie równie kremowe, tylko z nieco innym posmakiem.

Najlepiej smakuje od razu po zmiksowaniu, gdy jest najbardziej puszyste i kremowe. Jeśli musisz je przechowywać, wlej do szczelnego naczynia i trzymaj w lodówce maksymalnie kilka godzin – z czasem konsystencja robi się mniej apetyczna.

Najczęstszy powód to całe mleko wlane naraz, zanim banan zdąży się rozbić. Wlewaj je stopniowo i zatrzymaj się, gdy napój zacznie wolno spływać z łyżki. Jeśli już jest za rzadkie, dorzuć kilka kostek lodu albo pół banana i zmiksuj ponownie. Łyżka gładkiego masła orzechowego też zagęszcza, bo tłuszcz wiąże się z mlekiem.

Gładkie, czyli takie bez kawałków orzechów. Rozprowadza się w mleku równomiernie, więc blender ma mniej pracy i napój wychodzi jednolity po kilkunastu sekundach. Masło z kawałkami też się nada, tylko miksuj około pół minuty dłużej. Migdałowe zamiast arachidowego da łagodniejszy, mleczny smak, a laskowe wyraźnie przypomina orzechy z ciasta.