Z Maslove i Ty możesz być zero waste!
Nasze masła orzechowe znajdziesz w plastikowych pojemnikach, a od niedawna również w szklanych słoikach. Wprowadzenie do naszej oferty szklanych opakowań było dla nas ważnym krokiem. Wierzymy bowiem, że szkło jest bardziej przyjazne dla naszego środowiska. Jednak zarówno plastikowym, jak i szklanym opakowaniom możesz nadać nowe życie w duchu filozofii zero waste. Zamiast wyrzucać opakowania po naszym maśle orzechowym, zrób z nich użytek. W jaki sposób? Podpowiadamy!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
- Zero waste – co to znaczy?
- Jak być zero waste?
- Zero waste – jak zacząć?
- Opakowania od Maslove – jak je ponownie wykorzystać?
Zero waste – co to znaczy?
Zero waste to idea, w której istotną rolę odgrywa rozsądny minimalizm oraz ograniczanie nadmiernej konsumpcji. To codzienne wybory, które mają przyczynić się do ograniczenia wytwarzanych odpadów, a tym samym zanieczyszczania środowiska. To również styl życia, pomagający ludziom naśladować naturalne i zrównoważone cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mogą stać się zasobami. Idea zero waste zwraca uwagę na to, jakie szkody dla środowiska niesie za sobą konsumpcyjny styl życia. Dzięki temu podejściu możliwe jest tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której ponownie wykorzystuje się zasoby, zamiast tworzyć odpady.
Zero waste oparte jest na pięciu zasadach, czyli tzw. 5R:
- Refuse (odmawiaj) – nie przyjmuj przedmiotów, które za chwilę wylądują w śmietniku, a więc gazetek reklamowych, ulotek czy próbek kosmetyków.
- Reduce (ograniczaj) – dokonuj świadomych zakupów, nie kupuj więcej niż potrzebujesz, nie marnuj i otaczaj się przedmiotami, które są Ci rzeczywiście potrzebne.
- Reuse (używaj ponownie) – jeśli możesz, wykorzystaj posiadany przedmiot ponownie. Chcesz go wyrzucić? Najpierw spróbuj znaleźć dla niego inne zastosowanie lub oddaj go w ręce osoby, której na pewno się przyda.
- Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o segregację odpadów na: odpady zmieszane, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio oraz papier. Nie zapominaj także o segregacji elektrośmieci, przeterminowanych leków, tekstyliów i odzieży itd. Wszystkie odpady, które nie mogą być wyrzucane do kontenerów do selektywnej zbiórki, przekaż do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
- Rot (kompostuj) – jeśli masz taką możliwość, stwórz swój własny kompostownik. Wyrzucisz tam resztki jedzenia, obierki, a także liście, trawę czy gałęzie, a następnie wykorzystasz jako naturalny nawóz do roślin.
Jak być zero waste?
Zastanawiasz się, jak żyć zero waste? Wprowadzenie do swojego życia zasad zero waste wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Jak wspominaliśmy, są to proste, codzienne wybory, które mają ogromne znaczenie w perspektywie długoterminowej. Zmiana nawyków naprawdę ma sens! Jak być zero waste?
- Unikaj jednorazowych reklamówek i zawsze miej ze sobą materiałową torbę na wypadek wizyty w sklepie.
- Będąc na zakupach spożywczych, zawsze sprawdzaj daty ważności produktów. Dzięki temu unikniesz wyrzucania i marnowania jedzenia.
- Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz.
- Ogranicz zamawianie jedzenia do domu, ponieważ generuje to mnóstwo niepotrzebnych śmieci.
- Nie kupuj wody butelkowanej. Zamiast tego zainwestuj w dzbanek filtrujący, który jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem.
- Naprawiaj ubrania, zamiast kupować nowe – samodzielnie lub z pomocą krawca/-owej.
To tylko kilka prostych wskazówek, a w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Z pewnością z czasem same będą wpadały Ci do głowy! Ważne jest, by ponownie wykorzystywać zasoby, a nie traktować je jako odpady.
Zero waste – jak zacząć?
Wprowadzanie w życie zasad zero waste najlepiej zacząć od małych kroków. Każde działanie jest ważne, dlatego nie zrażaj się, jeśli nie zawsze będzie Ci się to udawało. To jasne, że od razu nie zmienisz wszystkich swoich nawyków. Najważniejsze jest jednak próbowanie. Kolejnym razem, gdy pójdziesz do sklepu, nie pakuj owoców i warzyw w foliowe opakowania – przecież i tak wyrzucisz je po powrocie do domu. Gdy masz taką możliwość, zamiast pojechać gdzieś samochodem, pójdź tam piechotą lub przejedź się rowerem czy komunikacją miejską. Noś też ze sobą bidon z wodą, zamiast kupować napoje w plastikowych butelkach, a jeśli często kupujesz kawę na wynos, miej w plecaku czy torbie termos. Wiele kawiarni oferuje świetne zniżki, gdy przychodzić ze swoim kubkiem!
Opakowania od Maslove – jak je ponownie wykorzystać?
Zasobami, które możesz wykorzystać ponownie, zamiast wyrzucać do kosza, są oczywiście pojemniki i słoiki po maśle orzechowym od Maslove. Każdego dnia znajdujemy dla nich nowe zastosowania, dlatego dobrze wiemy, że mogą przydać się w wielu różnych sytuacjach.
Jak zatem ponownie je wykorzystać? By pozostały w obiegu zamkniętym, możesz zastosować je jako:
– pojemnik na sałatkę, owsiankę lub zupę na wynos,
– doniczka na roślinki i zioła, np. rzeżuchę, pomidorki koktajlowe, rukolę, szczypiorek czy bazylię,
– pojemnik na długopisy, ołówki czy kredki – by być zero waste w firmie, jak i w domu,
– opakowanie na przyprawy – zakręcane słoiczki sprawdzą się tu idealnie,
– pojemnik na płatki oraz patyczki kosmetyczne,
– słoik na domowe przetwory w formie dżemów oraz sosów,
– opakowanie do przechowywania domowych kosmetyków,
– kubek do podawania koktajli i napojów,
– wazon na kwiaty,
– świecznik na tealighty i świece.
To nasze pomysły na to, jak wykorzystać ponownie słoiki i pojemniki po maśle orzechowym od Maslove. A jakie są Twoje?