Uzależnienie od masła orzechowego – czy to możliwe?

Masło orzechowe jest produktem pełnym wartości odżywczych. Wszystkie składniki, które zawiera, mają dobroczynny wpływ na Twój organizm. Mowa tu przede wszystkim o nienasyconych tłuszczach, białku roślinnym, ale także błonniku, przeciwutleniaczach oraz licznych witaminach. Musisz mieć jednak świadomość, że nawet najzdrowsze produkty trzeba spożywać z umiarem, ponieważ w zbyt dużych ilościach mogą po prostu szkodzić.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Czy masło orzechowe uzależnia?
  2. Czy można jeść masło orzechowe codziennie?
  3. Czy masło orzechowe jest lekkostrawne?
  4. Czy masło orzechowe jest szkodliwe?

Czy masło orzechowe uzależnia?

Korzyści z jedzenia masła orzechowego jest naprawdę wiele, ale czy można zjeść go za dużo? Czy można się od niego uzależnić? Ile i jakie masło orzechowe jeść, by wpływało korzystnie na organizm? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy można jeść masło orzechowe codziennie?

Dzienna porcja masła orzechowego czy masła migdałowego wynosi około dwie łyżki stołowe, czyli 40 g. Taką dawkę warto dostarczać swojemu organizmowi każdego dnia. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów:

  • Pomaga w redukcji kilogramów – ze względu na to, że zdrowe masło orzechowe zawiera dużo białka, już niewielka jego ilość jest bardzo sycąca. Wystarczy, że dodasz dwie łyżeczki pasty z orzechów do swojej owsianki czy koktajlu, a Twój posiłek nasyci Cię na długie godziny i nie będziesz mieć ochoty na podjadanie.
  • Wpływa na odporność – proteinowe masło orzechowe jest źródłem kwasów omega-3, omega-6 i omega-9, które są niezbędne dla utrzymania organizmu w dobrej formie.
  • Dba o mięśnie – ze względu na to, że porcja pasty orzechowej crunchy pokrywa 12% dziennego zapotrzebowania na magnez, który wpływa na optymalną pracę mięśni, jedząc pastę orzechową, skutecznie regulujesz pracę mięśni.
  • Wspiera zdrowe funkcjonowanie mózgu – ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz niacyny gładkie masło orzechowe dobroczynnie wpływa na pracę mózgu.
  • Dostarcza energii – masło orzechowe z kawałkami orzechów już w niewielkich ilościach dostarcza organizmowi dużo energii. Dodatkowo ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że nie powoduje skoków cukru.

Jeśli odczuwasz duże pragnienie jedzenia masła orzechowego, może być to znak od Twojego organizmu, że masz niedobory konkretnych składników odżywczych, zawartych właśnie w paście orzechowej. Zawiera ono bowiem m.in. białko, nienasycone tłuszcze, przeciwutleniacze, aminokwasy, żelazo, magnez, niacyna, witamina E, wapń. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednich ilości tłuszczu, ponieważ najczęściej to ich niedobór powoduje większą chęć na masło orzechowe np. masło makadamia.

Warto dodać, że np. miazga migdałowa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak zauważasz u siebie wzmożoną chęć na pastę z orzechów czy też po prostu orzechy, dla pewności skonsultuj to z lekarzem pierwszego kontaktu czy dietetykiem. Podstawowe badania na pewno pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy jest się o co martwić.

Czy masło orzechowe jest lekkostrawne?

Jak najbardziej! Masło orzechowe klonowe jest produktem lekkostrawnym, pomimo tego, że jest dosyć kaloryczne. Tak więc możesz dodawać je bez obaw nie tylko do swoich śniadań, ale również do kolacji. Wprowadzenie go do swojej codziennej diety jest wręcz wskazane, szczególnie osobom na diecie roślinnej i bezmięsnej, ponieważ masło orzechowe jest źródłem lekkostrawnego białka roślinnego.

Tak więc masło arachidowe można z powodzeniem dodawać do owsianek, naleśników czy koktajli, a także do sałatek w formie sosu orzechowego i nie tylko. Przykładów jego wykorzystania w codziennej diecie jest naprawdę wiele, ponieważ jest to produkt bardzo uniwersalny, pasujący zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych.

Czy masło orzechowe jest szkodliwe?

Masło z nerkowców 100% jest w pełni bezpieczne (oczywiście, jeśli nie masz na nie uczulenia). Zawiera bowiem wyłącznie orzechy i jest wolne od wzmacniaczy smaku czy konserwantów. Szkodliwe może być natomiast masło orzechowe, które w swoim składzie ma dodatek cukru, soli czy tłuszczy utwardzonych. W szczególności te ostatnie uznawane są za bardzo szkodliwe dla organizmu. Mogą powodować m.in. zaburzenia czynności układu immunologicznego. Tłuszcze utwardzone są również odpowiedzialne za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Mając to na uwadze, przed zakupem masła orzechowego np. pasty pistacjowej zawsze sprawdzaj jej skład. Zrezygnuj z kupowania produktów, które oprócz orzechów mają w składzie również tłuszcz utwardzony, substancje słodzące czy konserwanty. Bezpiecznym wyborem będzie wyłącznie masło orzechowe 100%, powstałe ze zmielenia dobrej jakości orzechów.

4.5/5 - (2 votes)