Koktajl z masłem migdałowym
Składniki
Przepis
Przepis na przygotowanie pożywnego koktajlu z masłem migdałowym jest naprawdę szybki i bardzo łatwy. Po prostu wrzuć do kielicha blendera pokrojonego banana (najlepiej dojrzałego) i rozdrobnione widelcem miękkie awokado, dodaj masło migdałowe, kakao oraz mleko (lub napój roślinny, np. migdałowy), a następnie zmiksuj wszystkie składniki na jednolitą, gładką masę. Zamiast blendera kielichowego możesz z powodzeniem użyć blender ręczny.
Gotowy koktajl przelej do wysokiej szklanki i udekoruj go płatkami migdałów. Gotowe!
Odżywczy koktajl z masłem migdałowym – idealny pomysł na pełnowartościowy posiłek
Koktajl z masłem migdałowym uratuje Cię w sytuacji, kiedy nie masz zbyt wiele czasu na przygotowanie posiłku. To świetny przepis dla wiecznie zabieganych, którzy nie chcą wyjść do pracy czy szkoły bez śniadania. Ten pełnowartościowy szejk doda Ci energii oraz nasyci na kilka następnych godzin. Jest świetnie zbilansowany, bardzo zdrowy i po prostu pyszny! Takim koktajlem możesz z powodzeniem rozpocząć dzień, a także podać go jako deser swoim gościom czy potraktować jako dodatek do posiłku. Świetnie smakuje zarówno w temperaturze pokojowej, jak i schłodzony. Jeśli szczególnie zależy Ci na efekcie orzeźwienia, przed blendowaniem dodaj kilka kostek lodu. Dzięki temu smoothie wprost idealnie ochłodzi Cię w upalny dzień!
Koktajl z masłem migdałowym, bananem i awokado – cenne źródło witamin i minerałów
Tak prosty i szybki posiłek, jak koktajl z masłem orzechowym dostarczy Ci wielu cennych składników odżywczych. Każdy ze składników to prawdziwa bomba witaminowa. Przekonaj się!
-
Masło migdałowe – stanowi doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, potasu, witaminy E, niacyny oraz antyoksydantów. Ponadto badania potwierdzają, że migdały spożywane regularnie obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie.
-
Awokado – zawiera kwasy omega-3, jak również witaminy A, B1, B2, C, PP, K i H, kwas pantotenowy, a także wapń, fosfor i potas.
-
Banan – jest źródłem potasu, magnezu, wapnia, jodu i fosforu, a także witamin C, B6, A, E i K.
-
Kakao – zawiera kwas oleinowy, linolowy, palmitynowy oraz stearynowy. Jest źródłem polifenoli, witamin z grupy B, witaminy E i A oraz związków mineralnych, w tym: magnezu, żelaza, potasu, wapnia, fosforu oraz cynku.