Karp wigilijny w sosie orzechowym na kolację wigilijną
Składniki
Przepis
Filet z karpia opłucz pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Karpia dopraw solą i pieprzem, a następnie obtocz w mące. Na patelni rozpuść masło (uważaj, by się nie przypaliło!). Podsmaż karpia (najpierw włóż karpia skórą do dołu) z obu stron na złoty kolor, smaż po dwie, trzy minuty z każdej strony na dość mocnym ogniu.
Naczynie żaroodporne nasmaruj masłem. Ułóż filet z karpia skórą do dołu. Teraz czas na sos. Przygotuj rondel, wlej śmietankę i masło migdałowe. Mieszając podgrzewaj na niewielkim ogniu, aż śmietanka i masło połączą się. Zdejmij rondel z ognia i dodaj cukier trzcinowy, sok z cytryny, łyżeczkę sosu sojowego, szczyptę soli i chili. Wymieszaj sos i zalej nim karpia w naczyniu żaroodpornym.
Nastaw piekarnik na 200°C i zapiekaj karpia w sosie z masłem orzechowym przez 15 minut. Przed podaniem podpraż na suchej patelni płatki migdałowe na złoty kolor i posyp nimi gotowe danie. Smacznego!
Tradycja jedzenie karpia
Choć na polskich stołach karp pojawia się już od XIII wieku, to tradycję podawania go w trakcie wigilijnej wieczerzy wprowadzono dopiero… w PRLu! Przed wojną karp był domeną kuchni żydowskiej, a na wigilijnych stołach częściej pojawiał się szczupak czy sandacz. Sytuacja zmieniła się po II Wojnie Światowej, kiedy to w gospodarce centralnie planowanej karp był rybą łatwo dostępną dzięki licznym stawom hodowlanym. Ponadto, często zamiast premii pracownicy w zakładach pracy otrzymywali na święta żywe karpie. Jako, że nie sposób było w sklepach znaleźć inne ryby, karp stał się przez dziesięciolecia punktem obowiązkowym w trakcie wigilijnej kolacji. Na szczęście dziś jest inaczej, a my podajemy współczesny i warty spróbowania sposób na tę rybę! Na pewno karp w sosie orzechowym pozytywnie zaskoczy wszystkich domowników. A jeśli jesteście ciekawi innych przepisów z wykorzystaniem masła migdałowego, koniecznie zerknijcie np. na krem na maśle migdałowym!