4 porcje / 275 kcal porcja

Curry z dynią i masłem nerkowcowym

Składniki

500 g dyni (najlepiej piżmowej lub hokkaido)
200 g mrożonego szpinaku
½ puszki pomidorów krojonych
1 cebula
1 ząbek czosnku
3 łyżki oleju
4 łyżki masła nerkowcowego
1 szklanka wody
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka kolendry
½ łyżeczki kminu rzymskiego
½ łyżeczki cynamonu
½ łyżeczki imbiru
½ łyżeczki mielonych goździków
½ łyżeczki papryki słodkiej
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta chili
sól i pieprz

Przepis

Cebulę i ząbek czosnku pokrój w drobną kostkę. Obierz dynię. W przypadku odmiany hokkaido nie musisz tego robić. Wystarczy, że dobrze ją umyjesz. Następnie pokrój ją w kostkę o wielkości 1-2 cm.

W garnku dobrze rozgrzej olej, wrzuć do niego pokrojoną cebulę i podsmaż, aż będzie miała piękny, złoty kolor. Następnie wrzuć czosnek. Po około 30 sekundach dodaj przyprawy, czyli: kurkumę, kolendrę, kmin, cynamon, imbir, goździki, paprykę słodką, gałkę muszkatołową i chili. Wszystko dokładnie wymieszaj. Teraz do garnka wrzuć pokrojoną w kostkę dynię i podsmażaj przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Kiedy dynia będzie miękka, wrzuć szpinak oraz pomidory i ponownie wszystko wymieszaj. Przykryj garnek przykrywką, zmniejsz ogień i pozostaw na około 8-10 minut, aż dynia będzie bardzo miękka.

Po tym czasie dodaj masło orzechowe z nerkowców i wlej wodę, cały czas mieszając. Lekko zwiększ ogień, by danie delikatnie się gotowało. Pozostaw je tak na 5-6 minut. Na koniec dopraw je solą i pieprzem. Gotowe!

Curry z masłem orzechowym i dynią możesz podawać z ryżem basmati lub jaśminowym czy też z chlebkiem naan albo z pieczonymi ziemniakami.

Curry - mocne sycące danie kuchni indyjskiej

Curry to potrawa kuchni indyjskiej, która może być przygotowywana na bazie warzyw, a także z różnymi rodzajami mięsa, w tym również z rybami. Najważniejszymi składnikami curry są jednak przyprawy. Podstawę stanowią: kurkuma, imbir, pieprz czarny, sól, kolendra, kmin rzymski, gorczyca czarna oraz chili. Oprócz tego do curry często dodaje się także: cynamon, czosnek, gałkę muszkatołową, goździki i kardamon.

Nazwa curry pochodzi od tamilskiego słowa „kari”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sos”. Na Zachodzie kojarzy się ona raczej z gotową mieszanką odpowiednich przypraw sproszkowanych. Zwyczaj ten został wprowadzony przez brytyjskich kolonizatorów.

W samych Indiach istnieje bardzo wiele odmian curry, które różnią się od siebie smakiem – ze względu na dodawaną kompozycję przypraw. Są one przyrządzane na bieżąco – zawsze ze świeżych składników.

Curry z dynią i pastą z nerkowców - pomysł na wegański obiad inspirowany kuchnią indyjską

Nasz przepis na curry z dynią i pastą z nerkowców to idealny pomysł na wegański obiad nie tylko dla wegan! To danie z pewnością posmakuje zarówno osobom na diecie roślinnej czy bezmięsnej, jak i wszystkim mięsożercom. Jest to bowiem bardzo sycąca oraz pełna rozmaitych smaków potrawa, której nie brakuje absolutnie niczego. Curry z dynią i masłem z orzechów nerkowca to coś, czego po prostu każdy musi spróbować!