12 porcji / 414 kcal

Ciasto z kremem pistacjowym

Składniki

100 g mąki pszennej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
7 łyżek cukru pudru
50 g masła
2 jajka
100 g drobnego cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
200 g masła pistacjowego
400 g mascarpone
250 ml śmietanki 36%
200 g dżemu porzeczkowego

Przepis

Rozpocznij od przygotowania ciasta kruchego. W tym celu do miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia oraz 2 łyżki cukru pudru. Dodaj dwa żółtka oraz zimne masło posiekane na drobne kawałki, a następnie wszystko zagnieć na jednolitą masę. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na około godzinę.

Na dnie tortownicy o średnicy 21 cm ułóż papier do pieczenia, a następnie ciasto. Zadbaj o to, by było równomiernie rozprowadzone po dnie formy. Teraz wstaw tortownicę z ciastem do lodówki na pół godziny. Po tym czasie wyjmij ją i ponakłuwaj ciasto widelcem, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 190°C (w funkcji góra-dół). Piecz je około 18-20 minut lub do momentu, aż zarumieni się na wierzchu. Gotowe ciasto kruche wyjmij z piekarnika i pozostaw do całkowitego przestudzenia.

Teraz czas na bezę. Rozpocznij od odrysowania na papierze do pieczenia okręgu o średnicy nieco mniejszej niż średnica ciasta kruchego. Następnie papier włóż na blachę piekarnika i nastaw go na 140°C (w funkcji góra-dół).

By przygotować bezę, ubij dwa białka do uzyskania sztywnej piany, a następnie – cały czas miksując – dodaj 100 g drobnego cukru łyżka po łyżce. Cały czas ubijaj masę na najwyższych obrotach, do momentu, aż uzyskasz sztywną, błyszczącą pianę. Na koniec dodaj jeszcze mąkę ziemniaczaną i ubijaj przez chwilę, do połączenia się składników. Teraz wyjmij z piekarnika blachę z papierem i gotową masę przełóż na wcześniej odrysowany okrąg. Ponownie wstaw blachę do piekarnika i piecz bezę przez 30 minut, a następnie obniż temperaturę do 120°C i przecz przez kolejnych 45 minut. Po upieczeniu pozostaw bezę w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami i odczekaj do jej całkowitego wystudzenia.

Następnie przejdź do kremu pistacjowego. Do miski dodaj 250 g zimnego mascarpone i zmiksuj je do momentu, aż zrobi się puszyste. Następnie dodaj pastę pistacjową oraz 3 łyżki cukru pudru i ponownie zmiksuj, by wszystkie składniki się połączyły. Na koniec przełóż przygotowany krem na spód z ciasta kruchego.

Teraz przygotuj krem śmietankowy. W tym celu zmiksuj zimną śmietankę 36%, 150 g zimnego serka mascarpone oraz cukier puder do uzyskania sztywnej, kremowej konsystencji.

Na koniec na warstwie pasty kremu pistacjowego rozsmaruj dżem porzeczkowy, a następnie krem śmietankowy. Na wierzchu ułóż bezę i gotowe ciasto wstaw do lodówki na około 2 godziny, a jeśli masz tyle czasu, pozostaw je w lodówce na całą noc.

Przed podaniem ciasto możesz posypać posiekanymi pistacjami.

Ciasto francuskie z kremem pistacjowym

Jeśli szukasz szybszej i prostszej alternatywy dla ciasta z kremem pistacjowym, sięgnij po gotowe ciasto francuskie, dzięki któremu zaoszczędzisz wiele czasu, przygotowując deser. W tym przepisie, poza ciastem francuskim będziesz potrzebować tylko kremu pistacjowego oraz dżemu porzeczkowego.

Tak więc schłodzone ciasto francuskie rozłóż na blacie i na jego środkową część (około 1/3 szerokości ciasta) nałóż krem pistacjowy, a następnie dżem porzeczkowy. Następnie boki ciasta rozetnij na paski i załóż je naprzemiennie na środek nadzienia. Tak, by powstała na nim efektowna plecionka. Następnie roztrzep jajko widelcem i posmaruj nim wierzch ciasta. Włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 200°C i piecz przez około 15-17 minut, do momentu jego zarumienienia.

Krem pistacjowy do ciasta

Jednym z najprostszych przepisów na przygotowanie kremu pistacjowego do ciasta jest przepis przedstawiony przez nas powyżej, do którego przygotowania wystarczy Ci: mascarpone, pasta pistacjowa i cukier puder. Możesz jednak urozmaicić ten przepis, dodając do niego białą czekoladę.

Najpierw zmiksuj 250 g zimnego mascarpone do uzyskania puszystej masy, następnie dodaj 200 g pasty pistacjowej, 3 łyżki cukru pudru oraz 150 g rozpuszczonej białej czekolady i ponownie zmiksuj do uzyskania kremowej konsystencji. Pamiętaj, by po rozpuszczeniu czekolady delikatnie ją przestudzić. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że mascarpone się nie zważy.