Pasta z orzechów laskowych – kalorie, wartości odżywcze, właściwości
Pasta z orzechów laskowych to jedna z wielu orzechowych propozycji, która jest świetnym uzupełnieniem zdrowej i zrównoważonej diety. Może być dodatkiem do dań obiadowych lub deserów – zawsze smakuje znakomicie, a to tego ma mnóstwo wartości odżywczych. Dowiedz się, jak pasta z orzechów laskowych wpływa na zdrowie.
Wartości odżywcze pasty z orzechów laskowych – ile ma kcal?
Wybierając pastę z orzechów laskowych postaw na tę, która w składzie ma 100% orzechów. Żadne dodatki nie są potrzebne, by smarowidło dobrze smakowało czy miało odpowiednią konsystencję. Jeśli w składzie pasty zauważysz cukier, olej palmowy czy konserwanty – poszukaj innej. Smarowidła zrobione wyłącznie z orzechów są znacznie zdrowsze.
Jeśli chodzi o kaloryczność pasty z orzechów laskowych 100%, na 100 g takiego smarowidła przypada 709 kcal. Białko stanowi 14,9 g, tłuszcz – 65,3 g, węglowodany – 15,5 g, a błonnik – 9,2 g.
Choć orzechy laskowe to produkt wysokokaloryczny – nie należy go unikać nawet w diecie redukcyjnej. Są bardzo zdrowe i pełne cennych składników odżywczych. Już niewielka ilość pasty z orzechów laskowych zmniejsza uczucie głodu, dzięki czemu nie masz ochoty na niezdrowe przekąski. Natomiast zawarte w paście kwasy tłuszczowe uruchamiają procesy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.
Orzechy laskowe jako źródło białka i błonnika
Podobnie jak inne orzechy, także owoce leszczyny są bogatym źródłem białka i błonnika. Dzięki temu stanowią doskonałe uzupełnienie diety wegetarian i wegan, którzy poszukują alternatywnego źródła tego składnika. Ponadto zapewniają odpowiednią podaż błonnika, który pomaga szybciej spalać tłuszcz i reguluje pracę układu pokarmowego. A to dzięki temu, że zawarty w paście z laskowych orzechów błonnik przyspiesza przyswajanie składników odżywczych przy jednoczesnym usuwaniu z organizmu toksyn. To wpływa na lepszą perystaltykę jelit, a ta w konsekwencji pomaga zapobiegać zaparciom.
Pasta z orzechów laskowych – właściwości
Pasta z orzechów laskowych to przede wszystkim cenne źródło witamin z grupy B, witaminy E, wapnia, potasu oraz fosforu. Co więcej, dostarcza organizmowi również kwas foliowy, selen oraz miedź. Regularne spożywanie pasty z orzechów laskowych może pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu, gdyż jest ona źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu oleinowego, który obniża cholesterol LDL (czyli zły cholesterol). Pamiętaj bowiem, że zbyt duża ilość złego cholesterolu powoduje, że nadmiar jego cząsteczek odkłada się w ścianach tętnic. To zaś zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. W ten sposób orzechy laskowe pomagają zapobiegać chorobom serca.
Warto także wspomnieć, że witamina B6, którą znajdziesz w paście z orzechów laskowych odpowiada za produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jej zadaniem jest utrzymanie dobrego samopoczucia. Ponadto witamina B6 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników, między innymi melatoniny, adrenaliny i serotoniny. Ponadto w paście z laskowych orzechów znajdziecie witaminę K, która zapewnia prawidłowe krzepnięcie krwi i jest niezbędny do odpowiedniego przyswajania wapnia.
Orzechy laskowe to także bogate źródło magnezu. Pierwiastek ten wpływa na prawidłowe skurczanie się mięśni, dzięki czemu zapobiega ich przeciążeniu. Jeśli cierpisz na skurcze lub bolesne zakwasy po treningu, regularne spożywanie pasty z orzechów laskowych może pomóc złagodzić bolesne napięcie mięśni.
Pasta z orzechów laskowych – jaki ma IG (indeks glikemiczny)?
Pasta z orzechów laskowych ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla diabetyków. Mogą ją także spożywać osoby z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej. Masło z orzechów laskowych ma IG na poziomie 15. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy unikają wysokiego indeksu glikemicznego. Dodatkowo warto dodać, że dzięki bogactwu błonnika, pasta 100% z orzechów leszczyny pomaga zapobiegać zbyt dużemu wzrostowi cukru we krwi. Dlatego też uważane są za dobre uzupełnienie jadłospisu diabetyków i świetna alternatywa wobec niezdrowych przekąsek.
Orzechy laskowe to sekret młodości
Czy wiedzieliście, że owoce leszczyny, poza właściwościami prozdrowotnymi, mają także zbawienny wpływ na nasza urodę? Przykładowo przyczyniają się do opóźnienia starzenia się skóry dzięki zawartości przeciwutleniaczy (witamina E). Przeciwutleniacze (antyoksydanty) zwalczają bowiem wolne rodniki powodujące uszkodzenia struktury skóry i osłabienie jej elastyczności. Dodatkowo dzięki poprawie elastyczności skóry zawarte w orzechach laskowych antyoksydanty stanowią jedną w form ochrony przed promieniowaniem UVA/UVB. Ma to ogromne znaczenie w profilaktyce nowotworów skóry. Dodajmy jeszcze, że w smarowidle z orzechów laskowych można znaleźć flawonoidy – organiczne związki przeciwutleniające, które dodatkowo stymulują produkcję nowych komórek i regenerują te zniszczone. Dzięki temu łatwiej pozbywamy się uszkodzonych komórek, czego efektem jest jaśniejsza i zdrowsza cera.
Jak zrobić pastę z orzechów laskowych – przepis
By przygotować pastę z orzechów laskowych potrzebujesz przede wszystkim wysokiej jakości surowców ze sprawdzonego źródła oraz dobrego blendera, który poradzi sobie z twardymi orzechami. Przed przystąpieniem do mielenia możesz także uprażyć albo upiec orzechy laskowe. Dzięki temu nabiorą wyrazistszego smaku. Podczas mielenia orzechów musisz uzbroić się w cierpliwość. By uzyskały one konsystencję gładkiej masy, musi upłynąć kilka dobrych minut. Gotowe smarowidło przełóż do słoiczka i przechowuj w chłodnym miejscu.
Do czego stosować pastę z orzechów laskowych?
Pasta z orzechów laskowych ma naprawdę bogate zastosowanie. Przede wszystkim warto spróbować jej solo – jest naprawdę pyszna! Oprócz tego stanowi doskonały dodatek do naleśników, babeczek, ciast, ciasteczek, a nawet koktajli. Jest także świetnym uzupełnieniem owsianki. Na jej bazie można przygotować również sos do sałatki czy marynatę do mięsa. Jednym z dań, którego po prostu musisz spróbować jest krem z topinamburu z pastą z orzechów laskowych. To prawdziwa gratka dla wszystkich wegetarian i wegan, ale nie tylko. Ta pyszna alternatywa dla klasycznych zup z pewnością posmakuje każdemu.