Masło orzechowe w diecie redukcyjnej
Na temat diety redukcyjnej powstało wiele mitów. Jeden z nich głosi, że dieta redukcyjna to mordercza głodówka i intensywne ćwiczenia ponad siły. To nieprawda! Dlatego jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę redukcyjną – ten wpis jest dla Ciebie!
Co to jest dieta redukcyjna?
Dieta redukcyjna wcale nie musi oznaczać głodówki. Wręcz przeciwnie, dieta redukcyjna powinna być oparta na zasadach zdrowego odżywiania. Nie jest też dietą wykluczającą – w trakcie jej trwania nie wyłączamy żadnej grupy składników, tak jak ma to miejsce np. w diecie ketogenicznej.
Dieta redukcyjna, jak sama nazwa wskazuje, polega na zredukowaniu ilości przyjmowanych kalorii. Zwykle obniża się kaloryczność jadłospisu o około 500 do 1000 kcal poniżej dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zatem, jeśli nasze dziennie zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1800 kcal, zgodnie z zasadami diety redukcyjnej powinniśmy zdecydowanie „odchudzić” nasze posiłki, aby osiągnąć ujemny bilans kaloryczny. Obniżenie kaloryczności jadłospisu już o 500 kcal pozwoli na utratę nawet 2 kilogramów masy ciała miesięcznie.
O czym pamiętać w diecie redukcyjnej?
Aby ustalić odpowiednią ilość kalorii należy określić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby. W tym celu obliczamy PPM czyli podstawową przemianę materii oraz CPM czyli całkowitą przemianę materii i na podstawie tych wyników oraz stopnia nasilenia aktywności fizycznej (współczynnik aktywności fizycznej PAL) dobieramy odpowiednią kaloryczność jadłospisu. Najbezpieczniej jednak będzie skonsultować się z dietetykiem, który nie tylko pomoże nam dokonać tych obliczeń, ale również dobierze odpowiedni jadłospis.
Dieta redukcyjna charakteryzuje się żelaznymi zasadami. Pierwszą z nich już omówiliśmy – należy utrzymywać ujemny bilans kaloryczny w ciągu dnia. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków (co około 3-4 godziny), a także dbanie o ich jakość– powinny one być bogate w witaminy i odpowiednie makroskładniki. Dobrze zbilansowana dieta nie wyklucza z jadłospisu węglowodanów, białek i tłuszczy. Te ostatnie podane w formie orzechów laskowych, fistaszków czy nasion chia będą świetnym uzupełnieniem diety.
Jakie masło na diecie?
Fani masła orzechowego mogą spać spokojnie. Podczas redukcji nie ma potrzeby rezygnowania z orzechów i masła orzechowego! Masło orzechowe w diecie redukcyjnej dostarczy nam potrzebnych makroskładników – zadbamy o odpowiednią ilość białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto uzupełnimy ewentualne braki witamin takich jak witamina E czy witaminy z grupy B, niacyna czy kwas foliowy. Wszystkie naturalne masła orzechowe, jedzone z umiarem, będą odpowiednie i nie sprawią, że przytyjemy.
Z czym jeść masło orzechowe na diecie?
Orzechy i masło orzechowe same w sobie są kaloryczne, w diecie redukcyjnej powinny zatem stanowić raczej dodatek do posiłków niż być ich głównym składnikiem. Możemy sięgnąć po masło z orzechów laskowych lub gładkie masło orzechowe, które podkreślą smak owsianki lub będą jednym ze składników sosu do makaronu. Masło orzechowe świetnie sprawdzi się również jako przekąska po treningu. Miłośnikom pistacji polecamy szczególnie masło z tych orzechów z odrobiną soli himalajskiej.