Kalkulator BMI – oblicz wskaźnik masy ciała

Kalkulator BMI – oblicz wskaźnik masy ciała

Kalkulator BMI pozwala na obliczenie własnego wskaźnika masy ciała. Pomoże Ci ocenić, czy Twoja waga jest prawidłowa. Kalkulator wskazuje bowiem osiem przedziałów BMI, wśród których znajduje się m.in. niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga czy otyłość. Wskaźnik ten może być wskazówką do tego, w jaki sposób pokierować swoją dietę i styl życia. Jak obliczyć swoje BMI? Podpowiadamy!

Kalkulator BMI – co to jest?

BMI (Body Mass Index), nazywany inaczej wskaźnikiem Queteleta pozwala określić, czy masa ciała jest prawidłowa. Taki kalkulator to dobre narzędzie do tego, by samodzielnie skontrolować, czy obecny styl życia oraz dieta służą Ci i są dobre dla Twojego organizmu. Jeśli obliczenia kalkulatora pokażą bardzo duże odchylenia od normy, jest to sygnał do tego, by skonsultować się ze specjalistą. Warto też nie traktować wskaźnika BMI jako jedynej wyroczni, gdyż istnieje jeszcze wiele czynników, które wpływają na masę ciała, jak chociażby stan zdrowia czy przebyte choroby. Dlatego jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, pamiętaj o tym, by udać się do lekarza.

Jak obliczyć wskaźnik BMI – kalkulator

Kalkulator BMI, biorąc pod uwagę zależność pomiędzy wzrostem a wagą, obliczy Twój wskaźnik masy ciała. Pamiętaj, że jest to narzędzie, które można stosować do obliczenia tego wskaźnika u dorosłych. Nie powinno stosować się go zaś w przypadku dzieci. Co więcej, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i w Twojej całkowitej masie ciała udział tkanki mięśniowej jest dosyć wysoki, pomiary za pomocą kalkulatora BMI również mogą nie być miarodajne. Kalkulator BMI może być jednak przydatnym narzędziem dla osób, które zaczynają dbać o swoje zdrowie i chcą świadomie podejść do kwestii odżywiania.

BMI możesz obliczyć za pomocą kalkulatorów, które znajdziesz w Internecie lub skorzystać z prostego wzoru i wykonać pomiary samodzielnie. Zanim jednak to zrobisz, zważ się i sprawdź, ile masz wzrostu. Następnie podstaw dane do wzoru.

BMI – wzór online

BMI = masa / (wzrost)2

Wynik możesz porównać ze skalą, którą przedstawiamy poniżej:

  • poniżej 16 – wygłodzenie,
  • 16–17 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25 – wartość prawidłowa,
  • 25–30 – nadwaga,
  • 30–35 – I stopień otyłości,
  • 35–40 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40 – III stopień otyłości.

Jak działa kalkulator BMI?

Teraz, gdy masz już wynik, możesz sprawdzić, w jakim miejscu na skali się znajdujesz. Gdy waga jest prawidłowa lub delikatnie wykracza poza wartość 18,5-25 punktów, nic nie musi budzić Twojego niepokoju. Oczywiście nie oznacza to, że możesz folgować w kwestii odżywiania. Warto trwać w swoich zdrowych nawykach, by w przyszłości nie martwić się odchyleniami od normy. Kiedy jednak wartość znacząco wykracza poza nią, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja dietetyczna. Być może wystarczy wprowadzenie kilku zmian w diecie, a może konieczne będzie wykonanie badań, które pozwolą określić, czym spowodowane są anomalie. Zatem, jak pisaliśmy powyżej, BMI może być dobrą wskazówką do tego, w jaki sposób pokierować swoją dietę i styl życia.

Jak obliczyć BMI – kalkulator

Kalkulator BMI – ile kalorii?

By utrzymać lub dążyć do prawidłowego poziomu BMI, warto zadbać o to, aby dieta miała odpowiednią kaloryczność, która będzie zgodna z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym. Ją również możesz obliczyć samodzielnie lub poradzić się dietetyka, który szczegółowo określi limit kalorii, w oparciu o szereg czynników. Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, przytyć czy pozostać przy obecnej wadze, istnieje kilka produktów, które stanowią niezbędniki codziennej diety, dodają energii i dostarczają mnóstwa składników odżywczych. Mowa przede wszystkim o owocach i warzywach. Warto stawiać na te sezonowe, ponieważ to właśnie w nich znajduje się maksimum witamin. Ponadto do swojego jadłospisu wprowadź bakalie, czyli orzechy arachidowe, suszone śliwki, orzechy makadamia, rodzynki, suszone daktyle itd. Istotnym składnikiem diety są także rośliny strączkowe, czyli fasola, bób, ciecierzyca, groch czy soczewica. To doskonałe źródło soli mineralnych, witamin z grupy B i błonnika. Nie zapomnij również o zdrowych tłuszczach, które dostarczają organizmowi omega-3 i omega-6. Ich źródłem są m.in. nasiona chia, siemię lniane, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, a także kremy orzechowe 100%.

Taka różnorodność składników, które można wprowadzić do swojej diety sprawia, że przestaje być ona nudna, a staje się źródłem inspiracji. Co więcej, dieta wcale nie oznacza głodzenia się. Może być pyszna, sycąca i jednocześnie zdrowa. Będąc na diecie nie trzeba też odmawiać sobie słodkości. Wystarczy tylko zamienić sklepowe słodycze na domowe przysmaki, a zamiast kalorycznych wypieków postawić na lekkie alternatywy, takie jak chociażby krem migdałowy do tortu czy gryczane gofry z masłem orzechowym.

Czy BMI zależy od wieku?

Wskaźnik BMI sam w sobie nie uwzględnia wieku oraz zmian zachodzących w organizmie w procesie starzenia. Warto mieć jednak tę kwestię na uwadze podczas obliczania BMI, ponieważ z wiekiem metabolizm zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn spowalnia. Co więcej, maleje też masa mięśniowa oraz masa kości, a jednocześnie rośnie ilość tkanki tłuszczowej. Przez to, że kalkulator nie bierze pod uwagę tych informacji, wyniki u osób starszych często bywają nieprawidłowe – są lepsze niż w rzeczywistości. Stąd też przy analizowaniu ich warto pamiętać o kwestiach dotyczących metabolizmu, tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej.

Masa mięśniowa i kostna a wskaźnik BMI

Czy masa mięśniowa oraz kostna wpływa na wskaźnik BMI? Jak można się domyślić po tym, co napisaliśmy powyżej – owszem. Ta kwestia wpływa na wskaźnik BMI, ale nie jest uwzględniona w kalkulatorach, dlatego podczas interpretacji wyników warto wziąć pod uwagę także masę mięśni oraz kości.

Mięśnie są bowiem dosyć ciężkie, a na pewno cięższe niż tłuszcz, dlatego też tak często można spotkać się z sytuacją, w której dwie osoby o takiej samej wadze mają zupełnie inne sylwetki. Co ciekawe, w kalkulatorach BMI kulturyści i osoby trenujące siłowo zwykle uzyskują wyniki świadczące o nadwadze czy otyłości. Właśnie dlatego uwzględnianie dodatkowych czynników przy obliczaniu wskaźnika masy ciała jest tak ważne.

Podobnie jest w przypadku masy kostnej, która dla dwóch różnych osób może być zupełnie inna. Każdy z nas ma bowiem inny stopień gęstości oraz mineralizacji kości. Stąd też prawidłowa masa ciała będzie inna dla osób, które mają grube kości, a inna dla osób drobnych o mniej zmineralizowanych kościach.

Jak obliczyć BMI u dorosłego?

Pamiętaj, że wskaźnik BMI oblicza się wyłącznie dla dorosłych, czyli dla osób w wieku od 18 roku życia. W tym celu stosuje się standardy przyjęte dla konkretnej populacji. U dzieci stosuje się zaś siatki centylowe, gdyż to one pozwalają precyzyjnie sprawdzić oraz ocenić rozwój fizyczny. W jednych i drugich obliczeniach uwzględnia się zupełnie inne czynniki. Ma to m.in. związek z tym, że z wiekiem zmienia się ilość tłuszczu i jest różna dla dziewczynek oraz chłopców. Co więcej, by ocenić zdrowie dziecka w kontekście masy ciała wykorzystuje się pomiar zawartości tkanki tłuszczowej. W tym celu stosowana jest metoda bioimpedancji.

Kalkulator BMI – ile kalorii

Jaki jest związek BMI ze zdrowiem?

BMI – otyłość, nadwaga

Wartość BMI może mówić nam co nieco o zdrowiu. Zwłaszcza, gdy wynik wskazuje na bardzo duże odchylenia od normy. Jak pisaliśmy powyżej, wartość 25-30 informuje o nadwadze, a więc w przypadku, kiedy BMI wynosi powyżej 30, warto udać się na badania kontrolne. Otyłość może mieć bowiem bardzo duży wpływ na zdrowie i wiązać się chociażby z występowaniem cukrzycy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy nawet raka jelita. Jeśli szybko udasz się do lekarza, istnieje duża szansa na wdrożenie efektywnej terapii i wyleczenie niebezpiecznych schorzeń.

BMI – niedowaga

Warto pamiętać, że działa to również w drugą stronę. Jeśli Twój wynik BMI wskazuje na wychudzenie, nie wolno tego lekceważyć. Tu również konieczna jest wizyta u specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań. BMI na poziomie 17 lub mniej wskazuje na zaburzenia odżywiania, które są niebezpieczne i często wiążą się z chorobami tarczycy, zaburzeniami wchłaniania, chorobami pasożytniczymi, zakaźnymi, a także nowotworowymi.

BMI – profilaktyka

Zarówno w przypadku niedowagi, jak i nadwagi bardzo cenna może okazać się również wizyta u dietetyka. Pomoże Ci stworzyć zrównoważoną dietę bogatą w witaminy i minerały. Jadłospis skrojony na miarę Twoich potrzeb jest bardzo ważny, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie. Specjalista, w oparciu o rozmowę, a także odpowiednie badania, przygotuje dla Ciebie dietę, w której znajdą się produkty bogate w składniki odżywcze. Pamiętaj, słowo „dieta” nie równa się odchudzaniu. To raczej styl życia i jedzenia, który pozwoli Ci zapewnić energię, werwę oraz dobrą formę. W takim zdrowym jadłospisie znajdziesz mnóstwo pysznych składników i dań, takich jak masło orzechowe, owoce świeże oraz suszone, pieczywo, warzywa, jogurty, bakalie, zupy, a nawet słodycze w zdrowszej wersji i wiele innych produktów.