Jakie są najzdrowsze rodzaje orzechów? Poznaj ich właściwości

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jakie są rodzaje orzechów? Poznaj ich wartości odżywcze
  2. Orzechy – rodzaje i właściwości
  3. Rodzaje orzechów laskowych

Wszystkie rodzaje orzechów wyróżniają się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka. Ponadto są źródłem wielu witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jakie są najzdrowsze orzechy i dlaczego warto jeść je codziennie. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje orzechów? Poznaj ich wartości odżywcze

Za najpopularniejsze, a zarazem najzdrowsze rodzaje orzechów uznaje się:

  • orzechy laskowe, które na 100 g zawierają: 628 kcal, 61 g tłuszczu, 17 g węglowodanów oraz 15 g białka,
  • orzechy arachidowe, które na 100 g zawierają: 567 kcal, 49 g tłuszczu, 16 g węglowodanów oraz 26 g białka,
  • orzechy włoskie, które na 100 g zawierają: 657 kcal, 60 g tłuszczu, 17 g węglowodanów oraz 16 g białka,
  • nerkowce, które na 100 g zawierają: 533 kcal, 44 g tłuszczu, 30 g węglowodanów oraz 18 g białka,
  • orzechy makadamia, które na 100 g zawierają: 718 kcal, 76 g tłuszczu, 14 g węglowodanów oraz 8 g białka,
  • migdały, które na 100 g zawierają: 572 kcal, 52 g tłuszczu, 20 g węglowodanów oraz 20 g białka,
  • pistacje, które na 100 g zawierają: 562 kcal, 45 g tłuszczu, 28 g węglowodanów oraz 20 g białka,
  • orzechy brazylijskie, które na 100 g zawierają: 659 kcal, 67 g tłuszczu, 12 g węglowodanów oraz 14 g białka,
  • orzechy pekan, które na 100 g zawierają: 690 kcal, 72 g tłuszczu, 14 g węglowodanów oraz 9 g białka.

Orzechy – rodzaje i właściwości

Zacznijmy od fistaszków, czyli najpopularniejszych orzechów na świecie. Otóż zawierają one najwięcej białka ze wszystkich orzechów, a oprócz tego dostarczają organizmowi bardzo duże ilości witaminy B3 (niacyny). Są także doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz potasu. Z kolei orzechy laskowe to prawdziwa skarbnica witaminy E, czyli witaminy młodości. Oprócz tego zawierają witaminy z grupy B, wapń, fosfor oraz potas. Jeśli chodzi o orzechy włoskie, jedne z najpopularniejszych orzechów w Polsce, zawierają one bardzo duże ilości omega-3. Już trzy orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na te kwasy tłuszczowe, stąd też są bardzo ważnym składnikiem w diecie wegetarian i wegan. Ponadto są bogate w L-argininę, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych oraz wspierający odporność kwas elagowy.

Nerkowce są zaś bogate w witaminy A, D, E oraz K, a także witaminy z grupy B. Ponadto zawierają magnez, żelazo, potas, sód i fosfor, a także przeciwutleniacze. Z kolei orzechy makadamia zawierają najwięcej tłuszczu spośród wszystkich rodzajów orzechów. Co więcej, znajduje się w nich również dużo potasu, fosforu, jak również niacyny. Natomiast migdały to doskonałe źródło witaminy E – mają jej więcej niż niektóre warzywa. Zawierają także dużą ilość cynku. Warto dodać, że w 100 g migdałów znajduje się dwa razy więcej wapnia niż w mleku.

Jeśli chodzi o pistacje, zawierają niemal tyle samo żelaza, co żółtko jaja. Są także świetnym źródłem magnezu, fosforu i potasu. Oprócz tego są bogate w kwas foliowy i zawierają kwasy omega-3. Orzechy brazylijskie posiadają zaś wyższy poziom magnezu niż kasza gryczana, a już dwie zjedzone orzechy brazylijskie dziennie pokrywają dzienne zapotrzebowanie na selen. Orzechy pekan są natomiast źródłem przeciwutleniaczy, a także witaminy B1, magnezu, żelaza, cynku, manganu, selenu oraz miedzi.

Rodzaje orzechów laskowych

Leszczyna pospolita to krzew dający smaczne i zdrowe orzechy laskowe. Dzieli się ona na różne odmiany, w zależności od pochodzenia i cech charakterystycznych. Każda z tych odmian wydaje inne rodzaje orzechów laskowych. Poznaj najpopularniejsze z nich:

  • Butler – wydaje duże, owalne, lekko kanciaste, spłaszczone i jednocześnie wydłużone orzechy. Ich skorupka jest błyszcząca, średnio cienka. Ten rodzaj orzechów laskowych jest słodkawy w smaku.
  • Cosford – orzechy duże lub średniej wielkości, wydłużone, na końcach spłaszczone i lekko zaokrąglone. Ich skorupka jest cienka, miękka, jasnobrązowa. W smaku są bardzo delikatne.
  • Cud z Bollwiller – w okresie dojrzewania orzechy swobodnie wypadają z okryw. Ten rodzaj orzechów laskowych jest duży, lekko stożkowaty, ale jego wielkości mogą być zróżnicowane.
  • Enis – ta odmiana daje bardzo duże orzechy o wyrównanej wielkości, kulisto-owalne, lekko spłaszczone. Orzechy są bardzo soczyste i smaczne.
  • Garibaldi – w tej odmianie leszczyny orzechy są słodkie i soczyste. W Polsce ten rodzaj orzechów laskowych jest jednak mało rozpowszechniony.
  • Kataloński – orzechy tej leszczyny są duże, okrągławe lub lekko stożkowate, zaś skorupka krucha, średniej grubości, błyszcząca, w kolorze brązowym.
  • Małkowianka – daje duże, stożkowate orzechy, które same wypadają z okrywy. Ich skorupka jest wyjątkowo błyszcząca. To rodzaj orzechów laskowych, który ma największy rozmiar spośród wszystkich w Europie.
  • Nottinghamski – jej orzechy są małe, wydłużone, wąskie, w kształcie eliptycznym, najszersze bliżej wierzchołka. Mają delikatnie słodki smak.
  • Olbrzymi z Halle – wydaje duże orzechy o stożkowatym, nieco wydłużonym, ostro zwężającym się ku wierzchołkowi kształcie. W smaku ten rodzaj orzechów laskowych jest przyjemnie słodki.
  • Wczesny Długi – orzechy w tej odmianie są duże, słodkie, delikatne, pokryte jasnobrunatną, włóknistą powłoką, którą łatwo usunąć.
  • Webba Cenny – w przypadku tej odmiany orzechy trudno wypadają z okryw i należy je oczyścić ręcznie lub mechanicznie. Są też bardzo duże, kształtu owalnego, wydłużone, lekko spłaszczone. Owoce są soczyste i słodkie w smaku.